![](https://skliriswinery.gr/wp-content/uploads/2022/12/13.png)
![](https://skliriswinery.gr/wp-content/uploads/2023/01/Προσθέστε-λίγο-κείμενο18-1.png)
Στα τέλη του 18ου αι. ο Αναστάσιος Π. Σκλήρης έφτιαχνε στην Αρχαία Κόρινθο, με πανάρχαια συνταγή, το πιο εκλεκτό κρασί. Το μετέφερε με το κάρο του και το πουλούσε σε σπίτια και σε τοπικές ταβέρνες.
Την τέχνη του εξαιρετικού παραδοσιακού κρασιού συνέχισε επάξια ο γιος του Παναγιώτης Α. Σκλήρης, ο οποίος το 1970 ίδρυσε το πρώτο οινοποιείο κάτω από τον Ακροκόρινθο -το κάστρο της θεάς Αφροδίτης- κοντά στον αρχαίο ναό του Απόλλωνα.
Από τις αρχές του 21ου αι. ανέλαβε την οινοποιητική επιχείρηση ο γιος του Αναστάσιος Π. Σκλήρης, εφαρμόζοντας σύγχρονες μεθόδους με έμφαση στη μεγιστοποίηση της γευστικής απόλαυσης, με σεβασμό στην παράδοση και στην υγιεινή κατά τις διαδικασίες παραγωγής και εμφιάλωσης. Διατηρεί πάντα τις παλιές, δοκιμασμένες συνταγές, τις οποίες επί τρεις γενιές ήξεραν στην οικογένεια Σκλήρη, και επιλέγει από τους αμπελώνες της Κορινθίας, Βοιωτίας και Αχαϊας, ξεχωριστά σταφύλια, στοχεύοντας στο καλύτερο Ελληνικό κρασί.
![Σχέδιο χωρίς τίτλο(13)](https://skliriswinery.gr/wp-content/uploads/2022/09/Σχέδιο-χωρίς-τίτλο13.png)
![Προσθέστε λίγο κείμενο(7)](https://skliriswinery.gr/wp-content/uploads/2023/01/Προσθέστε-λίγο-κείμενο7.png)
Οι εγκαταστάσεις μας βρίσκονται στην περιοχή Κρητικά Αρχαίας Κορίνθου και δένουν αρμονικά με τον περιβάλλοντα χώρο. Πάγια αρχή μας είναι η χρήση των πλέον σύγχρονων μεθόδων οινοποίησης σε όλη την παραγωγική διαδικασία.
Συνεχίζουμε να επενδύουμε σε μηχανολογικό εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας, ώστε να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Το οινοποιείο μας είναι σε θέση να αναλαμβάνει παραγγελίες οίνου και γλεύκους για την εξυπηρέτηση της ζήτησης της λιανικής όσο και της χονδρικής.
![](https://skliriswinery.gr/wp-content/uploads/2023/01/16.png)
![Σχέδιο χωρίς τίτλο(13)](https://skliriswinery.gr/wp-content/uploads/2022/09/Σχέδιο-χωρίς-τίτλο13.png)